niedziela, 30 stycznia 2011

Jak stworzyć skuteczny plan by osiągnąć wyznaczony cel?

Żeby osiągnąć sukces w jakiejkolwiek dziedzinie warto wytyczyć sobie cel do którego będzie się dążyć. Oczywiście samo ustalenie celu nie wystarczy, ale można zwiększyć znacząco prawdopodobieństwo jego realizacji. Pomoże nam w tym ustalenie planu działania. Plan osiągnięcia celu musi być ustalony w mądry sposób czyli SMART. Co kryję się pod tym wyrazem?

Szczegółowy

Mierzalny

Ambitny

Realny

Time based (wyznacznik czasowy)

Szczegółowy - Plan działania warto podzielić na pomniejsze etapy i wydzielić pomniejsze cele potrzebne do realizacji głównego celu. Wypisać wszystkie niezbędne rzeczy, które należy uporządkować, by w późniejszym czasie nie przezskadzały nam w realizaji konkretnego zadania. Ważne, by wziąć pod uwagę wszystkie szczegóły, jeszcze przed wykonaniem pierwszego kroku. Dzięki temu nie zaskoczy nas nic w trakcie realizacji i nie zniechęci do dalszego działania. Wypisać wszystkie kroki które będą się składać na końcowy sukces.

Mierzalny - Ważne, by można było zmierzyć to co chcemy osiągnąć. Może to być 2000 zł miesięcznej wypłaty, 1 milion zgromadzony na koncie, 1000 zł przychodu pasywnego, zwiększenie wyskoku o 15 cm, przeczytanie 5 książek na temat rozwoju osobistego.  W ten sposób ma się punkt odniesienia i widać na jakim etapie przedsięwzięcia jest się w danym momencie.



Ambitny - Można oczywiście określić sobie bardzo prosty cel i szybko go zrealizować, ale nie o to chyba w tym wszystkim chodzi. Wyznaczenie sobie mało ambitnego celu też nie jest dobre bo w krótkim czasie stwierdzimy, że nie warto tworzyć specjalnego planu. Wtedy może się zdarzyć, że nie zrealizujemy naszego celu wcale, bądź będzie się on rozwlekał w czasie w nieskończoność.

Realny - Tu nie trzeba się chyba zbytnio rozpisywać. Im bardziej nierealny plan, tym prędzej przestaniemy nad nim pracować. Trzeba więc przestać bujać w obłokach i zejść na ziemię. Trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy ambitny a realny.

Time based - Za każdym razem przy celu i jego etapie stawiamy dokładną datę. Jedyne co pozostaje, to trzymać się terminów. Jeśli plan będzie wystarczająco szczegółowy, to małymi krokami będzieny zbliżać się do celu. Nie należy się zniechęcać jeśli nie dotrzyma się terminu, pod warunkiem, że zrobiło się wszystko by zdążyć. Małe opóźnienie jest niczym wobec spełnienia swoich marzeń.

Podsumowując:

Cały konspekt planu SMART jest spójny, a poszczególne elementy są wzajemnie powiązane. Tak więc plan musi spełniać wszystkie elementy, by w sposób płynny  i naturalny dążyć do wyznaczonego celu.

Zapisz plan na kartce !!!

Nic nie da, jeśli plan będzie tylko w naszej głowie. W ten sposób będzie on bardzo ogólny i niedokładny, a jego elementy będą się zmieniać zależnie od naszego nastroju. Spisanie planu na kartce zwiększa prawdopodobieństwo jego realizacji 4-5 razy.

Przykład:

Wstawię na blogu stronę z celami, które chcę zrealizować według nastepującego harmonogramu :
1.Minimalnie wprowadzić 3 cele.
2.Do godz.24 dzisiaj stworzyć brudnopis.
3.Do godz.13 jutro wprowadzić zmiany na blogu.

Możecie trzymać mnie za słowo :) Tak więc więcej przykładów będzie więcej już jutro :)

1 komentarz:

  1. trzymam kciuki za pomyślną realizację celów :*
    KK

    OdpowiedzUsuń