środa, 30 marca 2011

Jak wybrać rachunek maklerski ?

W tym poście przybliżę tutaj warunki które warto wziąć pod wagę przy okazji wyboru rachunku maklerskiego. Wszystko zależy od tego jakim graczem na giełdzie będziemy. Tzn trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy będziemy częściej przeprowadzać transakcje jednodniowe czy nasze inwestycje będą trwały dłużej. Następne kryterium to wielkość kapitału przy różnych poziomach kapitału różne domy maklerskie mogą okazać się najlepsze dla naszego portfela. Podjęcie mądrego wyboru maklerskiego pozwoli nam na zajęcie się tylko i wyłącznie inwestowaniem. Tak więc przejdźmy do konkretów.

1. Sprawdź czy dom maklerski pobiera roczne opłaty za prowadzenie rachunku maklerskiego i co przysługuje Ci w ramach tej opłaty.

2. Sprawdź jaka jest prowizja przy transakcji kupna / sprzedaży papierów wartościowych. Wysokość prowizji to jeden z najważniejszych czynników przy podjęciu decyzji jednak nie można zapominać o innych. Aktualnie prowizja dla transakcji oscyluje w okolicach 0,35%. Można jednak znaleźć domy maklerskie, które schodzą poniżej 0,35%.

3 Jeśli chcesz grać na giełdzie w ramach day trading - czyli otworzenie i zamknięcia pozycji przed zakończeniem sesji to zwróć uwagę na tą prowizję z reguły prowizje te są mniejsze niż w przypadku dłuższych transakcji a domy maklerskie mogą mieć inną politykę zachęcania graczy day traidingowych.

4 Spójrz jaka jest minimalna prowizja przy transakcji kupna / sprzedaży. Jest to szczególnie dla graczy z małym kapitałem. Czasem lepiej jest wybrać dom maklerski z wyższą % prowizją natomiast z mniejszą kwotą minimalną prowizji niż z niższą % prowizją natomiast z wyższą kwotą minimalną. Trzeba dopasować wartość portfela i wielkość transakcji do oferty. Dla zobrazowania przykład.oferty.

Przykład: Wartość transakcji 1000 zł

Dom Maklerski A Dom Maklerski B
Prowizja % 0,35% 0,38%
Prowizja min. 5 zł 3 zł

Dom Maklerski A 1000*0,35%= 3,5 zł jednak wartość minimalna to 5 zł
Dom Maklerski B 1000*0,38%= 3,8 zł

Tak więc mniej zapłacimy w Domu Maklerskim B

5.Zwróć uwagę na szatę graficzną strony internetowej domu maklerskiego. Sprawdź, która strona jest dla Ciebie najbardziej przejrzysta. Zwróć uwagę czy ta strona internetowa dostarcza Ci wszystkich potrzebnych informacji z analizy fundamentalnej i analizy technicznej spółek notowanych na GPW.

6 Zwróć uwagę na to czy korzystając ze stron internetowych domów maklerskich możesz nauczyć się czegoś nowego. Można natrafić na darmowe kursy prowadzone przez maklerów w wybranych domach maklerskich. Na stronach powinny być również pomocne wiadomości na temat analizy fundamentalnej i analizy technicznej

7. Sprawdź czy dom maklerski wprowadza rekomendacje dla spółek. Warto również sprawdzić czy podawane rekomendacje sprawdziły się w przeszłości.

Weź wszystkie powyższe czynniki pod uwagę określ które są dla Ciebie najważniejsze. Dostosuj to jak grasz na giełdzie do ofert tak by nie być na tym stratnym. Zdecyduj, które kryteria są dla Ciebie najważniejsze byś mógł w wygodny i ekonomiczny sposób dokonywać transakcji i podejmować trafne decyzje.

12 komentarzy:

 1. Jednak wszelkiego rodzaju prowizje można odliczyć od zysku przy rozliczeniu z fiskusem, więc to nie jest aż tak ważne, o ile się zarabia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. koszty prowadzenia rachunku są bardzo ważne, obniżając je zwiększamy zyski

  OdpowiedzUsuń
 3. Musi być tani oraz dawać wartość dodatnią. Polecam zapisać się do Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych i tym sposobem zmniejszyć prowizje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobry wybór rachunku maklerskiego to bardzo ważna sprawa więc trzeba się poważnie zastanowić biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za ten artykuł. Sam zastanawiam się nad otworzeniem rachunku maklerskiego. Ten tekst dał mi wiele do myślenia i rozjaśnił nieco sytuacje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Warunki wszędzie są podobne. Liczy się tylko serwis.

  OdpowiedzUsuń
 7. No wybór rachunku maklerskiego to ważna decyzja, sam nie tak dawno miałem z nią problem. Artykuł daje na tą sprawę dobrze spojrzenie.

  W moim przypadku doszedłem do wniosku że warto móc inwestować również na giełdzie walutowej, ryzyko większe jednak zyski też. Po więcej informacji zapraszam na stronę: www.permanent.cba.pl Sam dużo się z niej dowiedziałem na ten temat!

  OdpowiedzUsuń
 8. Marza jest bardzo wazna - przeciez jest to redukcja naszych zyskow. Chociaz domy maklerskie maja zblizone oplaty, to jednak warto wybierac pod katem swoich preferencji (na przyklad day trading w jednym rachunku maklerskim jest tanszy, a w drugim cos innego). Wazny jest rowniez serwis - mysle o dostepie do notowan (i oplacie z tym zwiazanej), jak rowniez analizach rynkowych itp.
  Zapraszam rowniez na: www.szukajwiedzy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawy artykuł. Przymierzam się właśnie do wyboru rachunku i na pewno mi on pomoże w wyborze.

  OdpowiedzUsuń
 10. Muszę przyznać, że informacje wydają się naprawdę ciekawe :) Wielkie dzięki na pewno się przyda. A zawróciła może ostatnio twoją uwagę jakaś ubezpieczenia porównywarka? Bo akurat by mi się przydała :(

  OdpowiedzUsuń
 11. Wybierając rachunek maklerski, raczej nie kierujmy się jego ceną a mimo wszystko efektywnością. To zaoszczędzi nam nerwów w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń